Доступність посилання

Прокуратура Молдови вимагає 9 років ув’язнення для губернаторки Гагаузії


Євгенія Гуцул (праворуч) у залі суду, квітень 2025 року
Євгенія Гуцул (праворуч) у залі суду, квітень 2025 року

Прокурори Молдови вимагають засудити губернаторку Гагаузької автономії Євгенію Гуцул до дев’яти років позбавлення волі у напівзакритій в'язниці за звинувачення в отриманні незаконного фінансування для партії «Шор» – про це повідомляє місцева служба Радіо Свобода.

Обвинувачення також просить заарештувати Гуцул у залі суду, конфіскувати 40 мільйонів леїв та позбавити її права на членство в партії на п’ять років.

Для Світлани Попан, яку судять разом з Гуцул у цій же справі, прокурори вимагають вісім років позбавлення волі з конфіскацією 9 мільйонів леїв та такою ж забороною.

На судовому засіданні 1 липня державна прокурорка Крістіна Гладков стверджувала, що провина двох обвинувачених доведена доказами та свідченнями свідків, а також частково підтверджена їхніми власними свідченнями в суді.

З іншого боку, перед слуханням Гуцул заявила журналістам, що у справі немає доказів, і вона використовується як метод тиску на опозицію, а свідки, які давали свідчення проти неї, зробили це для того, щоб їх не притягнули до відповідальності.

Читайте також: В ЄС міркують, як обійти угорське вето на переговори про членство з Україною

Гуцул і Попан звинувачують у причетності до організації антиурядових протестів партії «Шор» у 2022 році та у «свідомому прийнятті фінансування партії від організованої злочинної групи» у розмірі 42,4 мільйона леїв.

Євгенію Гуцул затримали ввечері 25 березня в кишинівському аеропорту при спробі виїзду з країни. Молдавське слідство порушило щодо неї дві кримінальні справи: про незаконне фінансування своєї політичної діяльності (про ввезення грошей з Росії) та участь в організації протестів у Кишиневі у 2022 році. Кремль засудив її затримання.

Раніше Національний центр боротьби з корупцією завершив подання доказів у справі проти Гуцул про незаконне фінансування забороненої в Молдові проросійської партії «Шор». За версією обвинувачення, Гуцул, працюючи секретарем цієї партії, систематично ввозила до Молдови гроші, отримані від організованої злочинної групи з Росії. Голова Гагаузії провину не визнає і вважає, що кримінальна справа проти неї сфабрикована владою Молдови.

Читайте також: Голова Європарламенту: Україна та Молдова виконали умови для початку переговорів про вступ до ЄС

Євгенію Гуцул обрали очільницею регіону в травні 2023 року за підтримки олігарха-втікача Ілана Шора, якого Молдова засудила до 15 років за корупцію. Через звинувачення в підкупі виборців президентка Молдови Майя Санду відмовилася затверджувати Гуцул у складі уряду. У 2024 році Євросоюз включив її до списку санкцій за дестабілізацію ситуації в країні.

Гагаузія – переважно російськомовна автономна область. Вона традиційно виступає за зближення з Росією та проти інтеграції Молдови до ЄС. За результатами проведеного в лютому 2014 року референдуму понад 98% висловилися за інтеграцію Молдови до створеного Москвою Митного союзу.

Москва активно підтримує автономію через гуманітарні, культурні й політичні проєкти, наприклад проросійську партію «Шор». Кремль розглядає Гагаузію як інструмент впливу на Молдову, зокрема для стримування її євроінтеграції та послаблення центральної влади в Кишиневі.


Форум

XS
SM
MD
LG