Доступність посилання

Голова МЗС Ірану виключив можливість швидкого відновлення ядерних переговорів зі США


«Щоб ми вирішили відновити взаємодію, нам спочатку потрібно переконатися, що Америка не повернеться до військового нападу на нас під час переговорів», – сказав Аббас Аракчі
«Щоб ми вирішили відновити взаємодію, нам спочатку потрібно переконатися, що Америка не повернеться до військового нападу на нас під час переговорів», – сказав Аббас Аракчі

Міністр закордонних справ Ірану Аббас Аракчі виключив можливість швидкого відновлення переговорів зі Сполученими Штатами після того, як президент Дональд Трамп заявив, що наразі не розмовляє з Іраном, змінивши свою попередню позицію про те, що переговори з Тегераном відновляться цього тижня.

В інтерв’ю, яке вийшло в ефір 30 червня, Аракчі запитали про коментар Трампа минулого тижня щодо того, що переговори щодо ядерної програми Ірану – неминучі.

«Я не думаю, що переговори відновляться так швидко, – сказав міністр закордонних справ Ірану в інтерв’ю американському телеканалу CBS. – Щоб ми вирішили відновити взаємодію, нам спочатку потрібно переконатися, що Америка не повернеться до військового нападу на нас під час переговорів».

Потрібно більше часу, щоб розглянути всі пункти, сказав Аракчі, додавши: «Двері дипломатії ніколи не зачиняться».

Сполучені Штати й Іран провели п’ять раундів непрямих переговорів щодо ядерної програми Тегерана, перш ніж переговори провалилися, а Ізраїль 13 червня розпочав авіаудари по іранських ядерних об’єктах і військовій інфраструктурі.

США приєдналися до атак Ізраїлю 22 червня, завдавши ударів по трьох ключових іранських ядерних об’єктах, зокрема по укріпленому підземному об’єкту у Фордо.

В інтерв’ю Аракчі також запитали про оцінку голови МАГАТЕ про те, що Іран, ймовірно, зможе почати виробляти збагачений уран за кілька місяців.

«Не можна знищити технології й науку для збагачення за допомогою бомбардувань», – сказав він. Якщо з боку Ірану буде бажання, країна «зможе швидко відновити пошкоджене і надолужити втрачений час», додав міністр.

У дописі на своїй платформі Truth Social 30 червня Трамп написав, що він «нічого не пропонує Ірану». «І я навіть не розмовляю з ними, відколи ми повністю знищили їхні ядерні об’єкти», – зазначив він.

Речник Міністерства закордонних справ Ірану Есмаїл Багаї раніше звинуватив адміністрацію Трампа у звичці змінювати позиції.

«Ці постійні зміни й неоднозначні сигнали, які стали звичайною схемою поведінки США протягом останніх трьох-чотирьох місяців, просто не є тим, на що ми можемо покладатися», – сказав він на своєму щотижневому брифінгу для преси.

Ступінь шкоди, завданої ядерній програмі Ірану під час 12-денної війни з Ізраїлем, залишається незрозумілим. Іран стверджує, що його ядерні об’єкти зазнали значних пошкоджень, але пообіцяв продовжувати свою програму, яку він називає мирною.

Згідно з угодою 2015 року, укладеною зі Сполученими Штатами й іншими світовими державами, Ірану було дозволено збагачувати уран до рівня нижче за 3,67 відсотка для палива, що використовується на атомних електростанціях.

Трамп відмовився від угоди у 2018 році, а Іран відповів на цей крок, виробляючи уран, збагачений до 60 відсотків, що перевищує рівень для цивільного використання, але все ще нижче від рівня збройового.

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Ґроссі 30 червня заявив, що чутливі центрифуги, які використовуються для збагачення урану всередині об’єкту у Фордо, дуже ймовірно, сильно пошкоджені. Однак він зазначив, що Іран зможе відновити збагачення урану «за лічені місяці».

«Чесно кажучи, не можна стверджувати, що все зникло і там нічого немає», – сказав він.

Голова МАГАТЕ також сказав, що є ознаки того, що Іран, можливо, перемістив частину свого збагаченого урану перед ударами США.

Форум

XS
SM
MD
LG