На щорічному заході, присвяченому бізнес-інвестиціям та фінансованому Кремлем, міністр економіки Росії облив усіх холодним душем.
«Згідно з цифрами, зараз у нас спостерігається охолодження, – сказав Максим Решетніков на Санкт-Петербурзькому міжнародному економічному форумі. – Виходячи з поточних бізнес-настроїв, мені здається, що ми стоїмо на межі переходу в рецесію».
Що відбувається з російською економікою і чи здатен її занепад перешкодити військовим планам Кремля?
М’яка посадка чи повний колапс?
Керівниця Центрального банку Росії тільки посилила песимістичний настрій.
«Ми зростаємо вже два роки досить високими темпами завдяки тому, що використовувалися безкоштовні трудові ресурси, – сказала Ельвіра Набіулліна під час тієї ж панельної дискусії 19 червня. – Але нам потрібно розуміти, що багато з цих ресурсів насправді вичерпані. Треба подумати про нову модель зростання».
А ще було таке висловлювання Германа Грефа, голови державного банківського гіганта «Сбербанк», на полях форуму: «Ми стикаємося з великою кількістю проблем, які сьогодні можна назвати ідеальним штормом».
Вже понад 40 місяців, з початку повномасштабного вторгнення в Україну, економіка Росії перебуває у воєнному стані. Вона зростає потужними, а часом шаленими темпами та демонструє стійкість, несподівану для багатьох західних експертів, перед обличчям суворих санкцій.
Кремль переобладнав економіку, щоб забезпечити свою війну, вливаючи гроші в оборонну промисловість для виробництва зброї, танків, безпілотників та уніформи. Він вклав гроші в заробітну плату працівникам оборонної промисловості та виплатив солдатам захмарні зарплати та пільги, щоб спонукати їх воювати в Україні.
Це трансформувало місцеву економіку в багатьох бідніших, віддалених регіонах країни, а також забезпечило підтримку конфлікту у населення.
Але висока заробітна плата підживила інфляцію, і Центральний банк підвищив ключову процентну ставку до 21 відсотка в жовтні, щоб спробувати стримати інфляцію. Попри скарги громадськості від промислових лобістів країни, очільниця Центрального банку твердо стояла на своєму, прагнучи уповільнити інфляцію та знизити темпи зростання економіки.
Це працює, і тепер Росія стикається з першим значним економічним уповільненням з початку повномасштабної війни.
«Я думаю, що багато показників вказують на зупинку зростання або близькість до того», – вважає Юкка Корхонен, керівник досліджень Інституту економік, що розвиваються, Банку Фінляндії. – Виробництво все ще зростає, але більшість інших речей – ні».
«Протягом двох років російська економіка була перегріта та зростала темпами, що значно перевищували її звичайне зростання, – каже Олександр Коляндр, експерт з економіки Центру аналізу європейської політики у Вашингтоні. – Тож зараз економіка повертається туди, де вона має бути. Наразі це корекція, повернення до довгострокових темпів зростання».
«Головне завдання уряду у цей момент – зробити це м’якою посадкою, а не повним колапсом», – вважає експерт.
Що буде далі?
Згідно з урядовою статистикою, валовий внутрішній продукт Росії зріс на 1,4 відсотка за перші три місяці року, порівняно з аналогічним періодом 2024 року. Однак за останні шість місяців 2024 року економіка працювала добре – із середнім зростанням близько 4,4 відсотка.
Офіційні оцінки зараз прогнозують зростання ВВП на рівні близько 2 відсотків у 2025 році. Міжнародний валютний фонд прогнозує ще нижче зростання – 1,5 відсотка.
Рівень безробіття перебуває на історично низькому рівні – близько 2,3 відсотка. Це підкреслює, наскільки спотвореним став ринок праці, оскільки чоловіків відволікають від цивільної роботи, щоб воювати в Україні.
Зіткнувшись з інфляцією понад 10 відсотків у першій половині 2025 року, Набіулліна неодноразово попереджала про «перегріту економіку». На початку червня вона організувала невелике зниження ставки до 20 відсотків, яке експерти назвали значною мірою символічним.
Але вплив високої процентної ставки проявляється в офіційній статистиці, згідно з даними та прогнозами Центру макроекономічного аналізу та короткострокового прогнозування.
Для декого у Кремлі м’яка посадка була б бажаною корекцією двох спекотних попередніх років. Небезпека полягає в тому, що може настати жорстка посадка.
«Зберігаючи ключову ставку дуже високою, та попри те, що держава постійно вливає гроші в економіку, вони змогли досягти економічного уповільнення», – сказала Марія Снєгова, старша наукова співробітниця програми з питань Росії у вашингтонському Центрі стратегічних та міжнародних досліджень.
«Незрозуміло, наскільки стійкою є ситуація для Кремля, якщо економіка насправді знижується. Це не те, чого вони хочуть, – сказала вона під час онлайн-дискусії 17 червня. – Загалом російська макроекономічна команда, здається, досить стурбована».
Що це означає з політичної точки зору, передбачити важче.
Поки що президент РФ Володимир Путін дав Набіулліній та іншим відповідним високопосадовцям благословення на управління економікою.
Наступного дня після панельної дискусії на форумі в Санкт-Петербурзі Путін висловився сам на бізнес-форумі:
«Деякі фахівці, експерти вказують на ризики стагнації та навіть рецесії, – сказав він. – Звичайно, цього не можна допускати за жодних обставин».
«Наше найважливіше завдання цього року – перевести економіку до збалансованого зростання», – додав Путін.
Оскільки інші сектори економіки обтяжені санкціями, кремлівська скарбниця ще більше залежить від доходів від нафти та газу, ніж торік. Але ціни на нафту впали з початку року, і Міністерство фінансів знизило свій прогноз щодо доходів, пов'язаних з нафтою, на 2025-й.
«Якщо ми не побачимо зниження цін на нафту [або] значного посилення застосування санкцій та загального скорочення цивільного виробництва, то, думаю, це буде м'яка посадка», – сказав Коляндр.
Збалансоване – або повільніше – зростання стосуватиметься економіки та гальмуватиме зростання заробітної плати. Це також призведе до скорочення бюджетів домогосподарств у той час, коли росіяни звикли до товстіших гаманців. А це може викликати невдоволення.
Зростаюча кількість компаній і заводів також відстає у виплаті зарплати працівникам, повідомляє «Незалежна газета». А все більше регіонів почали скорочувати бонуси за вербування нових добровольців – тенденція, яка відображає погіршення економічних умов на місцевому рівні.
Тим не менш, Путін, схоже, рішуче налаштований просуватися у війні, навіть зіткнувшись із вражаючими показниками втрат, які наближаються до 1 мільйона загиблих і поранених. Уряд планує витратити близько 13,1 трильйона рублів (144 мільярди доларів) на витрати, пов'язані з обороною та безпекою, у 2025 році. Це 6,3 відсотка ВВП, один з найвищих показників з часів Радянського Союзу.
«На жаль, так, ця війна не припиниться з економічних причин, і Росія може продовжувати виробляти [зброю] на поточному рівні ще досить довго, – сказав Корхонен. – Єдиним економічним фактором, який може реально перешкодити воєнним зусиллям Росії, є ціна на нафту».
Форум